Ako si vybrať správnu pôžičku? Mám si požičať od banky alebo nebankovej spoločnosti? Odpovede nájdete v tomto článkuZ každej strany o nich počujete, ale keď sa ocitnete v takej situácii, kedy by ste si aj nejakú zobrali, no kvôli mnohým ponúkam neviete ktorú, prinášame vám stručný prehľad toho, s čím sa môžete na trhu s peniazmi stretnúť. Snáď vám tieto informácie budú užitočné a pri výbere vhodnej pôžičky vám pomôžu.

Vhodné je začať spresnením tohto slova. Vo finančnom kontexte by sme sa mali správne baviť o „úvere“, pretože „pôžička“ v pravom slova zmysle, môže byť akákoľvek činnosť, ktorej predmetom je zapožičanie ľubovoľnej veci za podmienky, že daná vec bude do vopred stanoveného termínu vrátená a vo finančnej sfére je potrebné k vrátenej sume prirátať úrok (vo väčšine prípadov). Ten, kto vám poskytne úver sa nazýva „veriteľ“ a ten, komu je úver poskytnutý sa nazýva „dlžník“. K dispozícii sú pôžičky pre každého žiadateľa, aj po kliknutí na označený výraz.

Ak by ste sa chceli o tejto téme dozvedieť niečo viac, tento článok na NBS vám snáď ozrejmí každú inú otázku.

Bankové spoločnosti, nebankové spoločnosti

„Nebankové spoločnosti sú zlé a bankové spoločnosti dobré“ – tak toto je všeobecná mienka bežných ľudí. Ak by ste sa opýtali, komu viac dôverujú, jednoznačne povedia „bankové spoločnosti“. No v súčasnosti to nemusí byť tak celkom pravda. Nebankové spoločnosti sú takisto kontrolované, ba ešte viac ako bankové. Ich serióznosť si môžete overiť na stránke NBS. Ak v tom zozname nenájdete vami hľadanú spoločnosť, pravdepodobne pôjde o podvodníkov. Ľudia majú tendenciu veriť bankovým spoločnostiam práve kvôli vysokej medializácii a nebankové spoločnosti považujú za zderstvo. Pravda je však taká, že mnoho nebankoviek ponúka úvery s výhodným úrokom, ktorý môže byť stále vyšší než v bankovej spoločnosti, no napriek tomu sa celková výsledná splatená suma dá porovnať s bankovou pôžičkou. Nebankové sa dajú získať za oveľa jednoduchších podmienok a neplatíte zbytočné poplatky, ako je vybavenie úveru, posudok znalca (niekedy áno, hlavne pri vysokých sumách) či poplatok za vedenie účtu. Niektoré nebankové úvery sú dokonca s 0% úrokom! Ponúkla by vám toto nejaká banka?

Nezabudnite, že vás oklame len ten, komu sa necháte oklamať. Pri uzatváraní pôžičky vám bude predložená zmluva a ak si ju poriadne preštudujete, nie je šanca, aby vás na niečom nachytali.

Čím je doba splatnosti dlhšia, tým menšie mesačné splátky zaplatíte, no zároveň viacej preplatíte samotný úverDoba splatnosti

Podľa doby splatnosti rozlišujeme 2 základné druhy: krátkodobé, ktoré zahŕňajú rýchle, ihneď aj sms, a dlhodobé pôžičky.

  1. krátkodobé

Typickým pre krátkodobé pôžičky je kratšia doba splatnosti. Pohybuje sa od 5 dní do max 84 mesiacov. Požičať si je možné od 20 do približne 6 000 eur. Krátkodobé môžeme rozdeliť na rýchle, ihneď a sms pôžičky.

a, rýchla: jej splatnosť sa pohybuje od 15 dní do 84 mesiacov, podľa toho, akú sumu si chce žiadateľ požičať. Môže to byť od 20 do 6 000 eur. Z názvu môžeme vydedukovať, že rýchla pôžička sa snažia jednať rýchlo. Žiadosť sa snaží byť posúdená rapídne a rovnako aj sprostredkovanie peňazí sa snaží byť čo najrýchlejšie. Doručovanie môže trvať niekoľko minút až dní. Rýchla je väčšinou poskytovaná nebankovými spoločnosťami a je možné sa k nej dopracovať bez dokladovania príjmu, bez registra, a sú vhodné aj pre nezamestnaných. Samozrejme, je už na konkrétnej nebankovej spoločnosti, ako si nastaví kritéria. Podtypom krátkodobej , a zároveň aj rýchlej, je pôžička ihneď a sms pôžička.

b, ihneď: je oveľa rýchlejšia než rýchla. Peniaze sa snaž doručiť už do 10 minút od schválenia. Kvôli tejto rýchlosti, je výška limitovaná. Požičať si je možné od 20 do 350 eur, no je možnosť dostať ju bezúročne. Pôžička ihneď nemá skoro žiadne obmedzenia. Dostupná je bez registra, bez dokladovania príjmu, pred výplatou, či  pre nezamestnaných.

c, sms : je typ rýchlej. Sprostredkuje vám sumu až do 500 eur, so splatnosťou do 30 – 40 dní. Doručenie je pomalšie, než je to v prípade typu ihneď a môže trvať do 72 hodín.

  1. klasické / dlhodobé

Klasické pôžičky poskytujú bankové, ale aj nebankové spoločnosti. S nebankovými si môžete požičať do 100 000 eur, s bankovými aj oveľa vyššie sumy, ale za oveľa náročnejších podmienok. Dlhodobé sa splácajú aj niekoľko desiatok rokov. Získať ich je však náročnejšie. Je potrebné počítať s dokladovaním príjmu, s nazeraním do registra, ako aj s ručením. Posudzovanie žiadosti a doručenie peňazí môže trvať aj niekoľko týždňov, no môžete počítať s nižšou úrokovou sadzbou.

Dobu doručenia žiadaných peňazí môže ovplyvniť aj spôsob, akým chcete peniaze obdržať. Najrýchlejšia cesta je jednoznačne prevod na váš bankový účet, vďaka čomu môžete mať peniaze už do 10 minút (pri pôžičke ihneď). Ak vám vyhovuje šek, musíte sa zmieriť s tým, že na peniaze budete čakať trošku dlhšie – do 4 dní. Niektoré spoločnosti ponúkajú priame vyplatenie v ich pobočkách alebo vás navštívi ich pracovník a peniaze vám dá osobne. Rovnakými spôsobmi môžete vašu pôžičku splácať. No treba si vopred zistiť, či sa v danej spoločnosti môže platiť všetkými metódami, niektoré šeky vyslovene zakazujú.

Je mnoho spôsobov ako získať pôžičku, každý z nich ma svoje plusy a mínusyAko o pôžičku požiadať?

Spôsobov je hneď niekoľko. Môžete využiť osobné stretnutie, to hlavne pri bankových spoločnostiach, pretože nebankové väčšinou nemajú pobočky, aj keď v súčasnosti ich začína pribúdať. Požiadať môžete aj telefonicky, cez internet alebo sms správou.

Úroková sadzba, RPMN

Obe tieto čísla udávajú, koľko by zo sumy by ste zaplatili navyše. Tieto čísla môžu byť veľmi rozhodujúce. Rozhodne nežiadajte o pôžičku, kde by ste preplatili aj niekoľko násobok ceny pretože v tomto prípade to neslúži ako pomoc, ale ako veľká ťarcha. Pri nižších sumách je úrok vyšší. Pri vyšších je nižší. Rovnako je úrok vyšší aj vtedy, ak chcete splácať čo najdlhšie. Ak si zvolíte najkratšiu dobu splácania, preplatíte menej. Tieto údaje sú všeobecné, pretože na trhu už boli aj také nebankové firmy ktoré ponúkali veľmi výhodný úrok, ktorý bol rovnaký pre hocakú vypožičanú sumu na hocakú splatnú dobu. Ďalším extrémom nebankovej spoločnosti je, že sa môžete vyhnúť úroku úplne, ale iba vtedy, ak žiadate prvýkrát. Bezúročne môžete požiadať o sumu do 150 eur.

RPMN – ročná percentuálna miera nákladov je číslo v percentách, ktoré je väčšinou vyššie ako číslo úrokovej sadzby, pretože zahŕňa aj úrok aj iné poplatky, ale po dobu celého roka. Čiže relevantné je toto číslo brať do úvahy pri vyšších sumách so splatnosťou dlhšou ako 1 rok.

Existujú rôzne typy pôžičiek, napríklad na refinancovanie Vašich súčasných pôžičiekIné druhy

Refinancovanie

Refinancovanie je druh pôžičky, ktorej cieľom je spojiť všetky vaše existujúce úvery do jedného s lepším úrokom. Ponúkajú ich aj bankové, aj nebankové spoločnosti.

Bez registra

Sú vyhľadávané tými žiadateľmi, ktorí už niekedy mali nejakú požičanú sumu, no mali problém so splácaním. Vtedy dostali záznam, ktorý slúži ako upozornenie pre iné pôžičkové spoločnosti, aby im už nepožičali, pretože títo zákazníci sú nedôveryhodní. Všetky bankové spoločnosti do registra nazerajú. Jediný, kto nenazerá, sú niektoré bankové spoločnosti. Ak ste teda už mali nejaký problém s vašim predchádzajúcim úverom, ale finančnú pomoc opäť potrebujete, úver bez registra je to, na čo by ste sa mali zamerať.

Bez dokladovania príjmu, pre nezamestnaných, pred výplatou

Pôžička bez dokladovania príjmu je taká, ktorá je vyhľadávaná ľuďmi s nižšími príjmami, ktorí sa boja dokazovať príjem, pretože by im určite žiadosť o úver nebola schválená. Nebankové spoločnosti od vás nežiadajú dokladovanie príjmu, pokiaľ žiadate o nižšie sumy (cca do 350 eur, no môžete natrafiť aj na vyššie). Preto ak ste nezamestnaný a hľadáte možnosť požičať si pre nezamestnaných, alebo ste zamestnaný s nízkym príjmom a hľadáte peniaze pred výplatou, úver bez dokladovania príjmu je vhodný pre obe kategórie. Rovnako je vhodná pre dôchodcov, či ženy na materskej.

Bez ručenia

Bojíte sa o svoj majetok, pretože je to vaša jediná istota? Pôžičky bez ručenia od vás nebudú žiadať ručenie nehnuteľnosťou, alebo majetkom tretej osoby.

Bez dokladovania účelu / americká pôžička

Pôžičky na čokoľvek už nie sú také nenájditeľné ako to bolo niekedy. Dokonca väčšina spoločností ich ponúka bez dokladovania účelu, a teda peniaze môžete minúť na čokoľvek. Americká pôžička je podtyp úveru bez dokladovania príjmu. Ponúka vám vysoké sumy bez dokladovania účelu, bez nazerania do registra, no je potrebné ručiť nehnuteľnosťou a zaplatiť poplatok o ocenení nehnuteľnosti odborníkom. Tento typ je poskytovaný len nebankovými firmami.